Omietajte rýchlejšie a lacnejšie

Sadrové omietky a ich aplikácia

Uľahčíme Vám omietanie. Všetko na omietanie pod jednou strechou.

Na týchto stránkach sa dozvedieť viac o tom, aké sú výhody strojových omietok, a prečo sú vhodné práve pre Váš stavebný projekt.

Omietame.sk je spoločnosť špecializujúca sa na strojové omietky. Predávame a zapožičiavame omietacie stroje s dlhoročnou tradíciou. Nájdete u nás známe značky ako MIXER alebo POWERMIX, ktoré vás nesklamú. O kvalite našich služieb vás presvedčí aj možnosť zapožičania príslušenstva ku strojovým omietkam, e-shop a široká ponuka materiálu či náradia. V prípade požičania omietacieho stroja ponúkame aj služby dopravy stroja na stavbu, prípadný servisný výjazd či opravu stroja na mieste. No a v prípade, že sa niečo pokazí, je tu pre Vás náš servis.

Sadrové omietky kvalitne

Sadrové omietky

Pre každého ako prvá nastáva otázka akú omietku vybrať? Aké sú výhody a nevýhody pri jednotlivých druhoch omietok? Na trhu je veľa druhov omietok, rozdeľujeme ich podľa toho na ktorú vlastnosť omietky sa zameriavame:

  • interiérové a exteriérové omietky
  • jednovrstvové, dvojvrstvové, viacvrstvové omietky
  • vápenné, vápennocementové, sadrové, hlinené a iné
  • zrnitosť omietky: hrubé, zrnité, hladké, jemné, struktúrované, ozdobné a iné
  • strojové nanášanie omietky, striekané omietky, ručné, iné
  • ručné omietanie alebo strojové omietanie

Výber omietky závisí v prvom rade od typu podkladového materiálu, prostredia, v ktorom sa omietané povrchy nachádzajú a od účelu na aký majú slúžiť. Pri zameraní sa na interiérové omietky vo všeobecnosti býva veľký dôraz na estetickú stránku výslednej omietky.

Sadrové omietky a ich výhody

Sadra je jedným z najpoužívanejších materiálov na omietanie interiéru. Jej vlastnosti sú aj výhody sadrových stierok. Je možné s ňou docieliť čo najhladší povrch, vďaka tomu je vhodná pre alergikov, pretože sa na nej až tak nezadržiavajú prachové častice. Hladký povrch vyzerá lepšie aj pri bežnom osvetlení miestností, nevytvára “tiene”. Aplikácia farby na stenu bude jednoduchšia, súvislejšia a spotrebuje sa menej farby, resp. je postačujúcich menej vrstiev náteru. Výsledná farba tak býva trvácnejšia ako pri zrnitých omietkach.

Sadrová omietka má výhody aj v rámci protipožiarnej ochrany. Sadra nie je horľavá. Ide o materiál, cez ktorý vie murivo “dýchať”, a teda vie spracovať, presnejšie povedané pohlcovať, časť vlhkosti zo vzduchu. Táto výhoda sadrovej omietky sa uplatní hlavne v miestnostiach s vyššou vlhkosťou ako kuchyňa či kúpeľna. Táto vlastnosť sadrovej omietky patrí aj medzi jej nevýhody. Príliš suchý vzduch môže niekomu vadiť. Je preto veľmi dôležité prispôsobiť výber omietky účelu na aký sa bude miestnosť využívať a zhodnotiť všetky výhody aj nevýhody sadrových stierok pred ich použitím v interiéri ale aj exteriéri.

Medzi nevýhody sadrovej stierky určite radíme aj jej nízku odolnosť voči poškrabaniu, oderu či inému fyzickému opotrebeniu. Na druhú stranu, oprava vie byť vykonaná rýchlo a to aj svojpomocne.

Realizácia sadrovej omietky

Sadrová omietka môže byť použitá pri všetkých bežných, súdržných stavebných podkladoch. Mimoriadne obľúbená je pri novostavbách vďaka vlastnosti sadrovej omietky odvetrávať vlhkosť z muriva, vďaka čomu prispeiva ku efektívnej telepnej izolácii domu a utvára zdravšie prostredie.

Stavebný poklad je pripravený na omietanie, ak je suchý, čistý, bez uvoľnených častí a sú v ňom vopred uhladené veľké nerovnosti.

Pred aplikáciou je potrebné sa ubezpečiť, že podklad je čistý, suchý, bez pohyblivých častí, dostatočne nasiakavý. Môžeme použiť penetračné činidlo, ak si to podklad vyžaduje. Následne môžeme nanášať omietku ručne alebo strojovo. Zmesi na strojovú omietku sa líšia od tých na ručné omietanie. Striekané sadrové omietky urýchlia prácu až o polovicu, efektívnejšie využívajú materiál – zmes a výsledná omietka je jednotnejšia. Najväčší vplyv na kvalitu sadrovej omietky má jej aplikácia.

Nasledujúci postup – uhladenie omietky hladidlom je rovnaké pri strojovom či ručnom omietaní. Krúživé pohyby hladidlom zabezpečia dokonalú rovnosť povrchu, bez medzier či nerovností. Finálny krok spočíva v uschnutí omietanej vrstvy. Pre dokonalé vyzretie omietky je potrebné dodržať hlavne teplotné a vlhkostné podmienky, ktoré uváva výrobca danej omietacej zmesi. Má to zásadný vplyv na životnosť a odolnosť sadrovej strierky.