Omietajte rýchlejšie a lacnejšie

Strojové omietky a ich realizácia

S nami pôjde omietanie ľavou zadnou! Máme všetko čo potrebujete na jednom mieste.

Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo sú strojové omietky, a či sú vhodné práve pre vašu stavbu? Na tejto stránke sa dozviete o výhodách a nevýhodách ich používania, cenovej dostupnosti a možnostiach využitia. Omietame.sk je spoločnosť špecializujúca sa na strojové omietky. Predávame a zapožičiavame omietacie stroje s dlhoročnou tradíciou. Nájdete u nás známe značky ako MIXER alebo POWERMIX, ktoré vás nesklamú. O kvalite našich služieb vás presvedčí aj možnosť zapožičania príslušenstva ku strojovým omietkam, e-shop so širokou ponukou, služby dopravy stroja na vami zvolené miesto a v prípade, že sa niečo pokazí, je tu pre vás náš servis.

Moderné omietky kvalitne

Strojové omietky: druhy, výhody, nevýhody

Aké poznáme druhy omietky?

Na trhu je množstvo materiálu na rôznorodé druhy omietky. Rozlišujeme exteriérové a interiérové omietky, ručné alebo strojové omietky a účel, na ktorý sú určené. Medzi najpoužívanejšie druhy omietky na strojové omietanie patria sadrové a vápennocementové. Aké omietky sú najlepšie práve pre vaše potreby? Poďme si ich trochu priblížiť, pozrieť sa na výhody a nevýhody jednotlivých omietok.

Sadrové omietky

Sadrová omietka je určená na interiérové využitie – omietanie interiérových obytných priestorov s nízkym až miernym vlhkostným zaťažením. Najčastejšie sa sadrovou omietkou omietajú  murované či betónové steny ale je možné ju využiť na všetky bežné stavebné materiály. Neodporúča sa do nevetraných, tmavých či vlhkých priestorov, ktoré nemajú zabezpečenú rekuperáciu vzduchu.

Sadrová omietka je vhodná na strojové omietanie. Nanáša sa v hrúbke od 10 do 25 mm na jednu vrstvu. Samozrejmosťou je očistenie podkladového materiálu od špiny, starých náterov a zabezpečenie jeho dostatočnej drsnosti a nasiakavosti, napríklad použitím penetračného náteru.

Po nanesení je potrebné nechať omietku zaschnúť a vyzrieť. Sadrová omietka má jemne zrnitý povrch, s hrúbkou zrna okolo 1 mm. Pre dosiahnutie dokolane hladkého vzhľadu steny je potrebné zvoliť stierku ako finálnu aplikačnú vrstvu. Výsledkom bude hladký povrch, odolnejší voči usádzaniu prachu, ktorý je možno kedykoľvek ľahko opraviť, ak sa časom niektoré miesta poškodia. Poskytuje aj dobrú protipožiarnu ochranu, kedže sa skladá z nehorľavých materiálov. Vďaka pórovitému povrchu necháva steny dýchať – do určitej miery vie zadržať alebo uvoľniť vlhkosť.

Vápennocementové omietky

Vápennocementová omietka je určená na interiérové využitie – omietanie interiérových obytných priestorov s vyššou vlhkosťou. Najčastejšie sa vápennocementovou omietkou omietajú  kuchyne, kúpeľne, špajzy. Používa sa na väčšine stavieb, nemá špeciálne obmedzenia využitia.

Vápennocementová omietka je vhodná na strojové omietanie. Nanáša sa v hrúbke od 10 do 30 mm na jednu vrstvu. Podklad musí byť očistený, drsný a dostatočne nasiakavý. Nesmie obsahovať uvoľnené častice alebo byť inak nestabilný – je potrebné zabezpečiť dostatočnú nosnosť podkladového materiálu.

Po nanesení je potrebné nechať omietku zaschnúť a vyzrieť. Vápennocementová omietka má síce hladký, no jemne zrnitý povrch, s hrúbkou zrna okolo 0,6 mm. Výsledný povrch je hladký, priedušný, mierne odolný voči plesniam. Nerovnosti, či poškodené časti je o čosi ťažšie svojpomocne opraviť, avšak odolnosťvoči poškodeniu je vyššia ako pri sadrových omietkach.

Strojové omietky

Ide o moderný a efektívny spôsob aplikovania omietok na steny, stropy či pod obklad. Výhody strojovej omietky oproti ručnému nanášaniu omietky sú: skrátenie času aplikácie až na polovicu, vysoká kvalita prevedenia, jednoduchšie namiešanie zmesi, fyzicky menej namáhavá aplikácia. Ďalšou z výhod strojovej omietky je lepšie a jednoduchšie následné použitie farieb. Výsledný efekt je omnoho lepší.

Na strojové omietanie sa využívajú priemyselne vyrábané suché zmesi pre strojové spracovanie. Špeciálne vopred namiešané zmesi zabezpečujú pevnosť a súdržnosť omietky. Celoplošné nanášanie sieťky pri strojovom omietaní nie je potrebné ale je to jedna z možností. Štandardná hrúba nanášanej vstrvy sa pohybuje okolo 15mm, avšak v miestach, kde treba podklad vyrovnať sa vyžaduje hrubšia vrstva.